Konkurs

LIST PRZEWODNI

W imieniu inicjatora konkursu firmy Skanska oraz organizatora Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla mam przyjemność zaprosić artystów sztuk wizualnych, a w szczególności twórców street artu, do udziału w konkursie na projekt muralu. Konkurs ma charakter otwarty, a więc zaproszenie to jest skierowane zarówno do artystów z dorobkiem, jak i debiutantów. Zwycięski projekt zostanie przeniesiony na północną elewację budynku Galerii Krakowskiej.

Inicjatorem konkursu jest firma Skanska, prowadząca trwającą obecnie budowę kompleksu biurowców High5ive przy ul. Pawiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Krakowskiej. Wraz z tą inwestycją domyka się wieloletni proces rewitalizacji terenów wokół Dworca Głównego w Krakowie. Niniejszy konkurs jest pierwszym z cyklu działań Skanska, mających na celu poprawę jakości przestrzeni publicznej w tym obszarze.

Jednocześnie mijają właśnie cztery lata od rozwiązania poprzedniego konkursu na projekt muralu na elewacji Galerii Krakowskiej. W jego efekcie powstało wysokiej jakości malowidło, które trwale wpisało się w krajobraz miasta. W ciągu czterech lat wiele zmieniło się w odbiorze społecznym murali, które nie są już zaskakującą nowością, lecz stanowią nieodłączny element pejzażu miejskiego. Przed uczestnikami konkursu stoją więc zupełnie nowe zadania.

Projektując mural należy uwzględnić szereg czynników, jak np. kontekst historyczny, społeczny czy urbanistyczny. Wpływ na końcowy efekt ma zarówno świadomość tkanki historycznej miasta i dzielnicy, w której powstaje mural, jak i dobre rozpoznanie jej obecnej dynamiki społecznej. Nie bez znaczenia pozostaje bryła samego budynku, jego bezpośrednie otoczenie, relacje przestrzenne z innymi budowlami, a także uwarunkowania ekspozycyjne fasady.

Budynki High5ive, Galerii Krakowskiej i Dworca Głównego są częścią głównego węzła komunikacyjnego w Krakowie, gdzie krzyżuje się ruch pieszy, samochodowy, tramwajowy i kolejowy. Oznacza to, że zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu mural, będzie oglądany codziennie przez tysiące pasażerów, mieszkańców i pracowników kompleksu biurowego. Zaprojektowanie atrakcyjnego malowidła dla tak dużej grupy odbiorców jest nie lada wyzwaniem.

Chcąc ułatwić to zadanie zdecydowaliśmy się przywołać postać krakowskiego pisarza, Stanisława Lema. Mamy nadzieję, że bogaty dorobek literacki tego autora stanie się inspiracją dla uczestników, zarówno w zakresie treści, jak i formy zgłoszonych na konkurs projektów. Wybór tematu wpisuje się w wieloletni program pielęgnowania pamięci o wielkim pisarzu, prowadzony przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, którego zwieńczeniem ma być zbliżająca się za kilka lat 100 rocznica jego urodzin.

Choć Stanisław Lem nie przewidział wszystkich aspektów przyszłości, to bezbłędnie odgadywał ludzką naturę, dzięki czemu jego książki pozostają nieustannie aktualne. Tego życzę również Wam i zgłoszonym na konkurs projektom.

Artur Wabik
Dyrektor Artystyczny Konkursu

SYLWETKI JURORÓW

Jarosław Szymczak

Łodzianin, absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego UŁ, z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem w zarządzaniu centrami handlowymi. Obecnie dyrektor Centrum Handlowego Galeria Krakowska, ECE Projektmanagement Polska. Zanim trafił do Galerii Krakowskiej, pracował w ECE w Niemczech, a także w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu oraz w Galerii Łódzkiej. W latach 2007-2015 był najpierw Head of Department Działu Zarządzania Centrami Handlowymi w Polsce, a następnie Dyrektorem Regionalnym Działu Zarządzania Centrami Handlowymi, odpowiedzialnym m.in. za Polskę, Rosję, Litwę, Czechy i Słowację.

Artur Wabik

Artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Od lat dziewięćdziesiątych związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej, specjalista ds. sztuk wizualnych w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Współpracował m.in. z Instytutem Książki, Małopolskim Instytutem Kultury, Instytutem Rozwoju Miast oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Dyrektor Artystyczny licznych konkursów na murale, obiekty i działania artystyczne w przestrzeni publicznej m.in. międzynarodowego konkursu Mall Wall Art na projekt muralu na budynku Galerii Krakowskiej (2013) oraz konkursu na projekt obiektu rzeźbiarskiego na skwerze im. Mariana Eilego w Krakowie (2016).

Ewa Koziana

Architektka, absolwentka Krakowskiego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 12 lat pracuje w charakterze kierownika projektu bądź osoby zarządzającej inwestycją z ramienia inwestora przy budynkach komercyjnych (budynki wielorodzinne, hotele, biurowce). Od 4 lat pracuje w firmie Skanska Property Poland. W wolnym czasie zajmuje się ogrodem oraz fotografuje.

Mariusz Waras

Malarz zewnętrzny, grafik, ilustrator, posługujący się głównie techniką szablonu, twórca instalacji, kurator i podróżnik. W dorobku posiada kilkaset murali w ramach projektu „m-city”, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, kilkanaście indywidualnych w 40 krajach. Kurator galerii billboardowej 238x504 w Gdyni. Jeden z trzech kuratorów cyklu wystaw prezentujących polską sztukę ulicy. Od samego początku twórczości fascynuje go miasto i sztuka miejska. Do jego realizacji zaliczają się zarówno małe formy plakatowe, jaki i wielkoformatowe murale często przekraczające kilkaset metrów kwadratowych. Od 2015 roku prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie jest adiunktem na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów.

Agnieszka Łakoma

Doktor nauk plastycznych, artysta grafik, projektant grafiki użytkowej. Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, laureatka nagród i wyróżnień w konkursach graficznych (m.in. Nagrody im. Nicoalsa Schöffera w Budapeszcie). Swoje prace prezentowała na licznych wystawach w Polsce i za granicą m.in.: Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków-Oldenburg-Wiedeń (2007), Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej (2009,2012,2015), Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko” (2008), International Electrografic Art Exhibitions of Small Forms Budapeszt (2010, 2013), 8 Triennale Grafiki Polskiej (2012), Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków – Istambuł (2013). Członkini Stowarzyszenia Triennale Grafiki w Krakowie oraz Związku Artystów Plastyków w Krakowie. Funkcję Plastyka Miasta Krakowa pełni od 2013 roku.

Matylda Sałajewska

Artystka wizualna, dizajnerka, autorka projektów multimedialnych, filmów i instalacji przestrzennych. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w: Londynie, Tel Avivie, Lahti, Moskwie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Dusseldorfie, Kolonii, Hamburgu, Berlinie i Perth. Opracowywała system identyfikacji wizualnej głośnej wystawy „Stanley Kubrick” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dla Torunia, w ramach festiwalu „Bella Skyway”, stworzyła instalację „Wodospad”, dla Muzeum w Sosnowcu instalację „Między drzewami” oraz "Kuszenie". Projekt „Oddychający budynek” oraz siedziska „Słodkie Kato” zaprojektowała w ramach akcji TAKK! (którą Katowice świętowały polską prezydencję w UE). Matylda Sałajewska jest także autorką spotu reklamującego Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu. Jest kuratorką Katowice Street Art AiR oraz toruńskich Wizji Festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej.

Robert Piaskowski

Absolwent polonistyki i socjologii na UJ oraz na Universitè d’Aix Marseille w Aix en Provence, dyplomacji kulturalnej na Collegium Civitas w Warszawie, stypendysta programu „Promoting Social Change through Arts” Departamentu Stanu USA. Jeden z założycieli i pierwszych prezesów Stowarzyszenia Pro Musica Mundi, laureat orderu Kawalera Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej i Krakowianin Roku 2013 w plebiscycie „Dziennika Polskiego”. Zarządza pionem programowym Krakowskiego Biura Festiwalowego, realizującym politykę Krakowa w zakresie kultury, koordynując m.in. flagowe krakowskie festiwale muzyczne, teatralne, filmowe czy literackie: Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, Off Camera, Boska Komedia, literackie festiwale Miłosza i Conrada. Jest także dyrektorem artystycznym i koordynatorem Festiwalu Muzyki Filmowej – największego i najwyżej cenionego festiwalu tego gatunku muzyki na świecie. Odpowiada za integrację i komunikację działań podmiotów samorządowych i pozarządowych z kraju oraz zagranicy. Współtwórca aplikacji Krakowa do Sieci Miast Kreatywnych i koordynator Programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, pomysłodawca połączenia bibliotek miejskich i jeden z pomysłodawców przystąpienia Krakowa do Sieci Miast Schronienia ICORN.

ORGANIZATORZY

FORMULARZ KONKURSOWY

Zapoznałem/am się z regulaminem Konkursu i akceptuję jego treść.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji  konkurs na projekt wielkoformatowego malowidła naściennego zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).