Jak tworzyć Miejsca?

Drugi wykład z cyklu „Czwartki z High5ive” za nami!

Drugie spotkanie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych to krótka opowieść o tym, w jaki sposób tworzyć Miejsca – te pisane wielką literą, rozumiane jako przestrzeń przyjazna dla jej mieszkańców i użytkowników. Przewodnikiem po tej trudnej sztuce był Wojciech Gawinowski, projektant działań placemakingowych wokół High5ive.

W godzinnej prezentacji przedstawił główne założenia tworzenia miejsc, do których chce się wracać, które są nie tylko bezpieczne, ale interesujące i przyciągające – nawet jeśli ich położenie na mapie miasta zdaje się mówić coś innego. Wskazując na dostępność miejsca, jego funkcjonalność, wizerunek czy wartość społeczną architekt opowiadał o udanych (i mniej udanych) projektach z całego świata.

Nie zabrakło także polskich i krakowskich odwołań, choćby do pierwszego projektu placemakingowego w Krakowie – Superścieżki, czy tworzonego wspólnie z mieszkańcami parku Reduta na Prądniku Czerwonym. Czwartkowy prelegent zwracał uwagę, że przetwarzanie miejsc wymaga także aktywności artystycznej, która nie tylko czyni miejsca bardziej przyjaznymi, ale także ożywia je i ośmiela do nawet niecodziennych aktywności. Bardzo ważne w projektowaniu przestrzeni jest jednak wsłuchiwanie się w potrzeby lokalnego społeczeństwa i użytkowników miejsca.

– Sami niczego nie wskóramy – opowiadał Wojciech Gawinowski. – Wkład różnych partnerów polega na dostarczaniu idei, środków finansowych i rzeczowych, usług czy wsparcia merytorycznego, tak jak to dzieje się chociażby w kooperacji ASP, Skanska i Fundacji Aktywnych Obywateli, czyli organizacji i firm, które współpracują przy organizacji warsztatów artystycznych na High5ive – dodawał architekt.


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Wykłady czwartkowe - cz. II

Czwartki z High5ive po raz drugi!

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Czwartki z High5ive"! Drugi wykład poprowadzi Wojtek Gawinowski, który opowie o miastach dla ludzi, czyli czym może być przyjazna przestrzeń w centrum miasta. Jego pracownia - Vostok Design zajmuje się przygotowaniem zagospodarowania przestrzeni wokół kampusu biurowego High 5ive.

Wykład rozpocznie się o 17.00 w auli w Gmachu Głównym Akademii Sztuk Pięknych. Wstęp wolny!


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Czwartki z High5ive - fotorelacja

Na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zainaugurowano cykl spotkań, przygotowywanych we współpracy między uczelnią, firmą Skanska oraz Fundacją Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Wykład inauguracyjny na temat street artu i jego związków z urbanizacją oraz rewitalizacją wygłosił krakowski artysta i kurator, Artur Wabik.

Otwarte spotkania są elementem działań placemakingowych, podjętych wokół High5ive – inwestycji biurowej, realizowanej przy ul. Pawiej w Krakowie, w bliskim sąsiedztwie Akademii Sztuk Pięknych. Podczas inauguracji wykładów o chęci i potrzebie współpracy z młodymi artystami wspominała Ewa Koziana, project manager High5ive, opowiadając m.in. o podejmowanych przez Skanska działaniach wokół innego krakowskiego projektu – Superścieżki. O genezie placemakingu, jego najważniejszych założeniach oraz realizacjach w krótkim wprowadzeniu opowiedział Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli.

Wykład Artura Wabika – autora wielu krakowskich (i nie tylko) realizacji street artowych, kuratora wystaw, organizatora festiwali i konkursów na murale – przyciągnął słuchaczy nie tylko z Akademii Sztuk Pięknych. W trakcie prelekcji autor przekonywał, że z pozoru niewielkie interwencje artystyczne mogą w znaczący sposób zmieniać charakter ulic, całych dzielnic czy miast, wpływać na procesy urbanizacyjne czy przyczyniać się do rewitalizacji zaniedbanych terenów. Liczne przykłady – nie tylko z uznawanych za najważniejsze punkty na street-artowej mapie Europy: Berlina, Kopenhagi czy Londynu – pozwoliły opisać status sztuki ulicznej w miastach i wskazać na jej wpływ na jakość przestrzeni publicznej.

Wykład Artura Wabika był pierwszym z serii pięciu spotkań, których celem jest przygotowanie do czerwcowych warsztatów dla studentów ASP, realizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie High5ive. Kolejne, poświęcone architekturze i jej relacjom z otoczeniem, odbędzie się 27 kwietnia w auli w Gmachu Głównym ASP.


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Czwartki z High5ive na ASP!

"Czwartki z High5ive" na ASP startują!

Inauguracyjny wykład w cyklu spotkań "Czwartki z High5ive", otwartych nie tylko dla studentów ASP, ale i dla szerokiej publiczności, wystartuje już w najbliższy czwartek, 20.04., punktualnie o godz. 17.00 na auli w Gmachu Głównym ASP.

Prelegentem będzie Artur Wabik, krakowski artysta, zajmujący się m.in. szeroko rozumianą sztuką ulicy, który wygłosi wykład "Street-art w kontekście urbanistyki i rewitalizacji". Tematy, jakie pojawią się w trakcie wykładu, to m.in.:

- przykłady dzielnic, które zyskały nową tożsamość dzięki street artowi (Kopenhaga, Wiedeń, Berlin, Londyn, Stambuł),
- przykłady obiektów, które pod wpływem street artu zmieniły swoje pierwotne funkcje na atrakcje turystyczne (Londyn, Nowy Jork),
- lokalny biznes wykorzystujący wizerunkowo zastany street art lub stymulujące powstawanie nowego (Londyn, Berlin, Łódź, Kraków),
- kampanie wizerunkowe miast oparte o street art (Łódź, Berlin),
- przykłady nieudanych rewitalizacji (Wrocław), kontrowersyjnych implementacji (Kijów, Stavanger, Casa Blanca), czy wręcz gentryfikacji przez street art (Berlin).

Na spotkanie zapraszają organizatorzy: Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, firma Skanska oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Do zobaczenia!


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Wesołych Świąt!

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim naszym Gościom wiele radości w sercach oraz mnóstwo wiosny w mieście! Zrobimy wszystko, żeby Wam to ułatwić!


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Tu chcę żyć. Kraków 2030

Tu chcę żyć. Kraków 2030

- to hasło szerokiej kampanii, której celem jest zachęcenie mieszkańców do zaangażowania się w prace nad Strategią Rozwoju Krakowa 2030. To kluczowy dokument, który wyznacza kierunki miejskiej polityki oraz pokazuje szanse i zagrożenia dla miasta w jego bliższej i dalszej przyszłości.

– Tu chcę żyć – deklaruje każdego dnia blisko milion krakowian, którzy swoje miasto kochają, ale i na nie narzekają; którzy widzą jego blaski, ale potrafią także dostrzec cienie i wyzwania, jakie pojawią się przed Krakowem. Projekt #PatchWork2030 to znakomita okazja, by porozmawiać o mieście i jego perspektywach.

Warsztaty i towarzyszące im panele dyskusyjne, a w ramach podsumowania – dyskusja plenarna z udziałem władz miasta i województwa oraz zaproszonych gości – to najważniejsze wydarzenia w ramach projektu #PatchWork2030, jednego z działań w ramach procesu Strategii Rozwoju Krakowa 2030. Wydarzenie ma pobudzić uczestników do dyskusji na temat wyzwań i dylematów, przed jakimi staje polityka rozwoju Krakowa w perspektywie najbliższych kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu lat.

Zapraszamy 6 kwietnia od godziny 9.00 do Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory na cykl paneli dyskusyjnych o tym, czy Kraków jest ekspertem, doświadczeniem, ekspatą, kobietą, kulturą a może outsourcingiem? O godzinie 18.00 - debata podsumowująca z udziałem Prezydenta Miasta, Jacka Majchrowskiego - Marszałka Województwa Małopolskiego - Jacka Krupy, zaproszonych ekspertów, gości oraz - co najważniejsze - mieszkańców Krakowa.


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Zdradź, czego potrzebujesz

Przybij piątkę i wypełnij ankietę!

Od dwóch miesięcy dzięki infokioskom oraz naszej aplikacji dostępnej na www.high5ive.pl pytamy Was, czego najbardziej potrzebujecie w lokalach usługowych na terenie kampusu High5ive.

W ankiecie wzięło udział już ponad 8 tysięcy osób, a wśród najczęściej wymienianych funkcji pojawia się sklep spożywczy i paczkomat (po 12%), zaś na podium mieści się jeszcze studio jogi - przyznajemy, nie byliśmy świadomi jej popularności... :)

Co ciekawe, w Waszych odpowiedziach często przewijają się także te, których nie wzięliśmy pod uwagę, konstruując ankietę - jak np. sushi bar, przestrzeń coworkingowa czy też pralnia chemiczna. Najbardziej urzekła nas jednak jedna z wypowiedzi:

Hej, fajnie, że pytacie mieszkańców o zdanie. Co by tam nie powstało - błagam, zaprojektujcie jak najwięcej zieleni - jest piękna i potrzebna w naszym mieście. Dajcie przykład innym inwestorom, że można budować kolejne biurowce (od tego są przecież miasta), ale powinno się bardzo dbać o jakość zagospodarowania takich części wspólnych.

Taka idea przyświeca nam od początku! Dziękujemy za opinie i prosimy o więcej!


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

30 rowerowych dni

Z przyjemnością wspieramy wszystkie inicjatywy rowerowe - widać to zwłaszcz po naszym kampusie Bike5ive, który bez trudu poznacie podczas wirtualnego spaceru. Co powiecie na to, żeby każdego kwietniowego dnia pojeździć na rowerze? Nie liczy się odległość, ale to, żeby promocja aktywności fizycznej, bo przecież w zdrowym ciele - zdrowy duch :)

Kwiecień-plecień nie zawsze sprzyja rowerowym podróżom, dlatego wyzwanie nie jest proste: zadanie polega na przejechaniu na rowerze dowolnego odcinka w każdy z trzydziestu kwietniowych dni. Chociaż główną nagrodą jest tutaj własna satysfakcja (a może i przebudowa własnego systemu wartości?), to wyzwanie warto podjąć - chociażby po to, by przygotować formę na lato... :)


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Na spacer po High5ive!

Spaceruj po High5ive, poznaj nasze ulubione miejsca!

Nie potrzeba podglądać naszej budowy przez dziurkę od klucza (a konkretnie - przez dziurę w ogrodzeniu). Już teraz zapraszamy na wirtualny spacer po High5ive, podczas którego można - czy to z lotu ptaka, czy to na piechotę, czy też podążając za naszym wirtualnym przewodnikiem - możecie poznać nasze ulubione punkty na mapie kampusu.

Zerknijcie, jak będzie wyglądało centrum rowerowe, albo w którym miejscu naszej wyspy będzie najwygodniej wypocząć. Dowiedzcie się, gdzie znajdzie się kantyna, a gdzie zjecie coś prosto z foodtrucka. Wystarczy kliknąć w banner na górze strony i obejrzeć prezentację w 3d  :)


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Zielone budownictwo w Skanska

Budujemy na zielono!

Wraz z rozwojem miast rośnie poziom zanieczyszczenia. W Skanska wierzymy w skuteczność edukacji ekologicznej i sami działamy na jej rzecz. A zielone budownictwo to strategiczny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Dzięki naszym technologiom budynki zużywają mniej energii i wody, są bardziej komfortowe, zdrowsze i lepiej służą Twojej firmie teraz i w przyszłości, zabezpieczając ją przed rosnącymi cenami energii. Naszym zdaniem to najlepsze, co możemy zrobić dla środowiska i naszych klientów.


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Jedziemy do Cannes!

High5ive jedzie na MIPIM! :)

Na największych targach nieruchomości i inwestycji na świecie Skanska zaprezentuje dwa pierwsze budynki krakowskiego projektu jako jedną z pięciu polskich realizacji w najlepszych lokalizacjach miast regionalnych.
- Każda z inwestycji to champion w swojej kategorii. Wyróżniają się centralną lokalizacją, ponadczasową architekturą, udogodnieniami dla najemców, nowoczesnymi technologiami wykorzystanymi na budowie i w samym budynku, ale też ciekawie zaprojektowaną przestrzenią wokół. To miejsca dobre dla biznesu – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.
Do zobaczenia w Cannes!

Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.

Zapraszamy na spacer!

Zapraszamy na spacer!

Wprawdzie nie na żywo, bo w marcu przecież jak w garncu, ale wirtualnie powinno się udać :) specjalna aplikacja, którą przygotowaliśmy dla High5ive, pozwala na wirtualny spacer po najważniejszych punktach inwestycji - wystarczy kliknąć w banner na samej górze strony, by przenieść się na teren High5ive. Możecie wybrać filmowy przewodnik po najważniejszych punktach albo "zejść na ziemię" i samemu zobaczyć wybrane miejsca.

Sprawdźcie to!


Dodaj komentarz

Podaj adres email i weź udział w losowaniu nagród.